Sık Sorulan Sorular Title

SSS

SIK SORULAN SORULAR

Özel Güvenlik Kimlik Kartı için nasıl başvurabilirim?
Gereken evrakları tamamladıktan ve Yasa gereğince belirlenen harç bedelini yatırdıktan sonra, sertifikanız ve sağlık raporunuz ile bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şubesine başvurmanız halinde kartınız düzenlenerek size ulaştırılacaktır.(Jandarma bölgesinde ikamet edeneler ,belirtilen evraklarla İl jandarma alay komutanlığına başvuracaklardır)
Özel Güvenlik Görevlisi olmak için gerekli belgeler
Temel Eğitim İçin; 3 adet resim, T.C. Kimlik No'su bulunan Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Diploma Fotokopisi, Sağlık Raporu(silahlı ÖGG olacaklar için devlet hastanelerinden "Silahlı özel güvenlik görevlisi olur" ibareli heyet raporu,silahsızlar için (özel polikliniklerden) "Silahsız özel güvenlik görevlisi olur"ibareli heyet raporu alınır) Yenileme Eğitimi İçin, 3 adet resim, T.C. Kimlik No'su bulunan Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Diploma Fotokopisi, ÖGG kimlik fotokopisi
2495 sayılı yasaya göre görev yapıyordum. Kimlik kartımı yeniledim. Bundan sonra hangi şartlarda çalışacağım?
Kimlik kartınızı 5188 S.K. gereğince yenilemenizi takiben, artık bu kanuna tabi olarak görev yapacaksınız. Kimlik kartınızın geçerlilik süresi, yasada belirtildiği şekilde olacaktır.
Sınav yerini nasıl öğreneceğim?
Sınav yeri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenip yayınlanmaktadır. Sınavdan 2 hafta önce http://sinavsonuc.ozelguvenlik.pol.tr/Egitim/sinavgirisyerleriyeni.aspx adresinde yazılı sınav yerleri yayınlanmaktadır. Eğitim kurumunuz tarafından size verilen sınav giriş kartında sınav hakkında her türlü bilgi bulunacaktır.
Sınavda başarısız olursam?
Temel Eğitim için, kalan sınav hakkınızdan yararlanabilirsiniz. Kaç sınav hakkınızın kaldığını şubelerimizden öğrenebilirsiniz. Yenileme Eğitiminde sınavda baraj yoktur, yani başarısızlık söz konusu değildir.
Sağlık raporunda hangi muayeneler yer alıyor?
Psikiyatri, Nöroloji, K.B.B, Göz,Ortopedi(Silahsızlarda ortopedi şartı aranmamaktadır)
Kimlik kartımı ne zaman yenilemeliyim?
Özel güvenlik kimlik kartınızın üzerinde yazılı olan kimlik bitiş süresinden en çok 12 ay, en az 6 ay öncesine kadar yenileme eğitimini almanız gerekmektedir. Yenilenen Kimlik kartınızın geçerlilik süresi, girdiğiniz sınav tarihinin üzerine 5 yıl eklenmek suretiyle hesaplanacaktır. Bu uygulama 01.01.2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.
Özel Güvenlik Sertifikamı kimliğe çevirmek için neler yapmalıyım?
Kimlik başvuru için gerekli evrakları hazırlayıp, ikametgahınızın bağlı bulunduğu Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Emniyetin belirlediği evrakların listesini web sitemizden öğrenebilirsiniz.
<